Anytime One-on-One Consultation

ice-cream-business-consulting-oneTell us what you want to learn and we’ll teach you. We offer instruction to meet your needs, which may include some of the following:

• Testing out your own product concept to determine the viability of your idea
• Learn how to use different alternative sweeteners other than refined sugars
• Prepare a wide assortment of fresh/frozen fruit sorbets and water ices using different stabilizers and corn syrup solids in order to create a smoother dipping sorbet and/or water ice
• Test out your own ideas developing ice cream flavors
• Learn how to make and decorate ice cream and gelato cakes from scratch

Get your product to market with co-packing opportunities that ensure product quality and execution with a dairy or dairy free co-packing production facility

Ice Cream University offers our one-on-one private consultations at our headquarters in West Orange, New Jersey or on-site at a location of your choosing.

germany-035COST:

At Ice Cream University’s location:

$1,500 per person for one day, plus ingredient costs
$2,700 per person for two days, plus ingredient costs
(Second person is half price. Call us for multiple person sessions)

ice-cream-business-order
 

On-Site Consulting:

$2,500 for one day, plus travel expenses
$4,500 for two days, plus travel expenses
$5,200 for three days, plus travel expenses
 
ice-cream-business-order

Please call (973) 669-1060 for questions about consulting services.

Want to learn more? Contact us below.

A Few of Our Consulting Clients:


Anytime One-on-One Consultation
Anytime One-on-One Consultation
Anytime One-on-One Consultation
Anytime One-on-One Consultation
Anytime One-on-One Consultation
Anytime One-on-One Consultation

Testimonials: